بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امام خمینی (ره) در پیامی به هنرمندان و خانواده شهدا مطالبی فرمودند که به منشور هنرمندان معروف شد. شما را به بازخوانی دقیق این پیام گهربار دعوت می‌کنیم:

پیام به هنرمندان و خانواده شهدا (تجلیل از هنر و هنرمندان متعهد)

زمان: ۳۰ شهریور ۱۳۶۷

مکان: تهران، جماران.

موضوع: تجلیل از هنر و هنرمندان متعهد

مخاطبان: هنرمندان و خانواده شهدا

بسم اللَّه الرحمن الرحیم.

خون پاک صدها هنرمند فرزانه در جبهه‌های عشق و شهادت و شرف و عزّت، سرمایه زوال‌ناپذیر آنگونه هنری است که باید، به تناسب عظمت و زیبایی انقلاب اسلامی، همیشه مشام جان زیبا پسندِ طالبانِ جمالِ حق را معطّر کند. تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی (ص) اسلام ائمّه هدی (ع)، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانهخوردگانِ تاریخِ تلخ و شرم‌آور محرومیت‌ها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‌داری مدرن و کمونیسم خونآشام و نابود کننده اسلام رفاه و تجمّل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی‌درد، و در یک کلمه «اسلام امریکایی» باشد.

هنر در مدرسه‌ی عشق، نشان دهنده‌ی نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، نظامی است. هنر در عرفان اسلامی ترسیمِ روشن عدالت و شرافت و انصاف و تجسیم تلخکامی گرسنگانِ مغضوبِ قدرت و پول است.

هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالوصفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا لذت می‌برند. تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهان‌خواران شرق و غرب و در رأس آنان امریکا و شوروی را بیاموزد.

هنرمندان ما تنها زمانی می‌توانند بی‌دغدغه کولهبار مسئولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردمشان بدون اتّکا به غیر، تنها و تنها در چهارچوب مکتب‌شان، به حیات جاویدان رسیده‌اند.

و هنرمندان ما در جبهه‌های دفاع مقدّسمان این‌گونه بودند، تا به ملأ اعلا شتافتند. و برای خدا و عزّت و سعادت مردمشان جنگیدند؛ و در راه پیروزی اسلام عزیز تمام مدّعیان هنر بی‌درد را رسوا کردند.

خدایشان در جوار رحمت خویش محشورشان گرداند.

۱۳۶۷/۶/۳۰

روح اللَّه الموسوی الخمینی.

صحیفه امام، ج۲۱، ص: ۱۴۷